بالشتک با میرایی بالا

امروزه، بالشتک با میرایی بالا مورد توجه کسانی قرار گرفته است که در زمینه ساخت سازه‌ها فعال هستند. این بالشتک این توانایی را دارد که بار، فشار و ضربه را به خوبی کنترل نماید و همین امر سبب می‌شود که آسیب به ساختمان‌ها و سازه‌ها به میزان بسیار زیادی کنترل گردد. در ساخت این بالشتک از نئوپرن استفاده می‌شود. این متریال از جمله متریال‌های قوی و مقرون‌به‌صرفه که ویژگی‌های بسیار زیادی دارد. در ادامه تلاش می‌کنیم اطلاعات کاملی را در مورد بالشتک با میرایی بالا در اختیار شما قرار دهیم.

اهداف استفاده از بالشتک با میرایی بالا

ضربه‌گیر نئوپرن نوعی باشتک الاستومری است که از لاستیک مصنوعی کلروپرن ساخته شده است.

اولین و شاید بتوان گفت مهمترین مسئله‌ای که باعث شده است این بالشتک به یک محصول ویژه تبدیل شود کنترل لرزه است. اما باید بدانید این محصول اهداف دیگری نیز دارد و در محیط‌های زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اهداف به شرح زیر هستند:

 • تحمل بارهای عمودی: یکی از مهمترین ویژگی‌های این بالشتک تحمل بارهایی است که به صورت عمودی به سطح وارد می‌شوند. اگر بار عمودی کنترل نگردد، ممکن است باعث خرابی و یا آسیب به ساختارهای داخلی سازه شود.
 • جلوگیری از ارتعاشات و یا جابه‌جایی در اثر ضربه: یکی دیگر از مواردی که باع شده است این بالشتک به یک محصول ویژه تبدیل شود، قدرت آن در کنترل ارتعاشات و یا جابه‌جایی‌هایی است که ممکن است در اثر ضربه به وجود بیایند.
 • جلوگیری از آسیب ناشی از انبساط و انقباض نیروهای جانبی نظیر زلزله: زلزله و یا نیروهای چرخشی می‌توانند به ساختار سازه آسیب وارد کنند. اما بالشتک با میرایی بالا این نیروها را جذب می‌کند و اثرات مخرب آنها را به میزان زیادی کاهش می‌دهد.

این اهداف بسیار مهم هستند و رعایت آنها در تمامی سازه‌ها مهم است. به همین دلیل، خرید بالشتک‌های استاندارد و با کیفیت از جمله اموری است که تمامی مهندسان و کسانی که در حوزه ساخت‌وساز مشغول به فعالیت هستند باید مد نظر قرار دهند.

بالشتک با میرایی بالا

ویژگی‌های بالشتک با میرایی بالا

بالشتک با میرایی بالا می‌تواند انرژی را با قدرت بسیار زیادی جذب کند. جذب انرژی از جمله اموری است که در ساختمان‌ها مهم است. به طور مثال، مواردی نظیر حرکت و جابه‌جایی یا زلزله انرژی زیادی را به سطح سازه‌ها وارد می‌کنند. اگر این انرژی به خوبی کنترل شود، هرگز به سازه آسیب وارد نمی‌شود و طول عمر مفید ساختمان به میزان زیادی افزایش پیدا می‌کند. از ویژگی‌های دیگر این بالشتک می‌توان به موارد بالا اشاره کرد:

 • انعطاف‌پذیری این بالشتک بالاست و باعث می‌شود که نیروها به ساختار آن آسیب وارد نکنند.
 • این بالشتک سختی بسیار زیادی دارد و در حین انتقال بار، جابه‌جایی افقی تغییر شکل نمی‌دهد.
 • این بالشتک ضربه‌ها و تکانه‌ها را به خوبی جذب می‌نماید و سپس در محورهای افقی حرکت می‌دهد. در پایان تمامی این نیروها از ساختمان خارج می‌شوند و به زمین انتقال پیدا می‌کنند.

وجود تکیه‌گاه‌های الاستومری در این بالشتک چه مزیتی دارد؟

وجود تکیه‌های الاستومری در بالشتک با میرایی بالا باعث می‌شود که این بالشتک ویژگی انعطاف‌پذیری بالایی داشته باشد و همین امر آسیب‌های ناشی از ارتعاش، ضربه و چرخش را به خوبی کنترل می‌نماید. روش کار بدین صورت است که این ضربه‌گیر در مسیر نیرو قرار می‌گیرد، نیرو را جذب می‌کند و سپس از طریق محورها به زمین انتقال می‌دهد، سپس به شکل اولیه خود باز می‌گردد.

دوام بالشتک با میرایی بالا بسیار بالاست و اگر شما آن را از مراکز معتبر بازار خریداری کنید، برای مدت‌های طولانی می‌توانید از آن استفاده کنید.

مزایای ضربه گیر نئوپرن

بالشتک با میرایی بالا سختی بالایی دارد و بار را از روبنا به زیرسازی انتقال می‌دهد. انعطاف‌پذیری آن بالاست و ظرفیت فشار بالایی دارد. این بالشتک به خوبی اجرا می‌شود و قابلیت بازیافت دارد. از طرف دیگر، طول عمر آن زیاد است و سالیان زیاد استفاده می‌شود.

روش اجرای بالشتک

اگر می‌خواهید بالشتک با میرایی بالا را نصب کنید، می‌توانید به دو روش زیر عمل کنید:

 • روش اول: ابتدا ضربه‌گیر نئوپرن را بر روی سطحی که آماده شده است قرار دهید. این بالشتک با استفاده از وزنی که به آن اعمال می‌شود در جای خود قرار می‌گیرد و ثابت می‌شود.
 • روش دوم: در این روش، ضربه‌گیر با استفاده از چسب و یا رزین مناسب در جای خود قرار می‌گیرد و فیکس می‌شود.

برای اینکه بتوانید این بالشتک را به خوبی نصب کنید، باید به موارد بالا توجه داشته باشید:

 • محل نصب بالشتک را مطابق با مندرجاتی که در نقشه آمده است مشخص کنید.
 • سطح را تمیز کنید و اجازه ندهید هیچ‌گونه آلودگی از جمله روغن، رنگ و یا گچ بر روی آن باقی بماند.
 • ناهمواری‌های سطح را به طور کامل برطرف کنید و سطحی همتراز به وجود بیاورید.
 • اگر برای نصب بالشتک از چسب استفاده می‌کنید، باید سطح از قبل آماده باشد و بالشتک در جای مناسبی قرار گیرد.

سخن پایانی

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد بالشتک با میرایی بالا در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده‌اید این بالشتک از نئوپرن ساخته می‌شود و متریال‌های زیادی در داخل آن به کار برده می‌شوند که به تقویت آن کمک می‌نمایند. بالشتک با میرایی بالا طول عمر بالایی دارد و بارهای وارده به ساختمان و سازه‌ها را به خوبی کنترل می‌کند. این مسئله آسیب را کاهش می‌دهد. نصب این بالشتک ساده است و شما می‌توانید با استفاده از روش با چسب و یا بدون چسب بالشتک را نصب کنید. برای خرید بالشتک با میرایی بالا می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید و اطلاعات تکمیلی را از آنها دریافت کنید.

 
 
صدرا پل